Brdo

Předsilvestrovský výstup na Brdo – 587,7 m. n. m.

Výstup na nejvyšší kopec Chřibů Brdo se uskutečňuje vždy 30. prosince v roce. Zakladatelem tohoto nejmasovějšího turistického výstupu ve Zlínském kraji je KČT – TOM Tupesy. V roce 2010 se uskutečnil již  36. ročník!

Nenápadný kopec Brdo se nachází 3,5 km od Bunče. Na vrcholu stojí kamenná rozhledna, která byla slavnostně otevřena 28.10.2004. Předsilvestrovský výstup má své kouzlo a svou zvláštní atmosféru. Stále láká a přitahuje i přesto, že stanovený termín 30. prosinec je obyčejně pracovním dnem. Setkání účastníků na vrcholu bývá zpravidla mezi 11 – 12 hodinou.

V prvních 20ti ročnících byla rozdávána vrcholová prémie v podobě miniatur tupeské keramiky. Účastníci pochodu si z vrcholu odnášeli džbánečky, čutorky, korbele, vázičky nebo talířky se symbolem výstupu..

20. ročníkem skončilo definitivně tupeské Předsilvestrovské Brdo a organizace této významné turistické akce byla předána KČT Uh. Hradiště.

Do 15. ročníku se každým rokem střídaly výstupové trasy. Účastníci byli na start přepravováni autobusy. Jednotlivé výstupy tak začínaly v Buchlovicích, na Buchlově, na Salaši, v Roštíně, na Bumbálce, na Cimburku, na Kudlovské dolině nebo na Velehradě. V kulatá výročí se vystupovalo klasickou trasou: Tupesy – Salaš – Vlčák – Brdo a zpět kolem Buňce, Lvích hlav , Hubertky – Salaše – Tupesy – celkem 27 km.

V průběhu 30ti ročníků na Brdo vystoupalo 12.313 turistů, celková kilometráž dosáhla 665 km (toto období je slušně podchyceno). Od 30. ročníku evidence složitá, protože se vystupuje individuálními trasami. Odhadem vystoupí na Brdo každoročně až 1200 turistů. Pro úplnost statistiky dodávám, že při setkání cestou a hlavně na vrcholu se všeobecně připíjí na zdraví, na končící rok i Nový rok. Předpokládejme, že z celkového počtu účastníků bývá 1/3 žen, že ze zbývajících měla u sebe jen polovina mužů určitě minimálně, lidově řečeno, jen plucku slovácké nebo hanácké slivovice, pak to nám prezentuje 16.314 dcl a v našem statistickém finále nám sděluje, že na vrchol Brda tak bylo v dobrém úmyslu vyneseno 1 631,4 litrů slivovice (podhodnoceno) i když je to hodně hezký výkon. Množství vynesené pálenky prezentuje 81 570 malých štamprlí.

Když chceš být šťastný jeden den – najez se.

Když chceš být šťastný celý rok – ožeň se.

Když chceš být šťastný celý život – dej se k turistům !

MACTE ANIMO – SMĚLE VPŘED!

Gálfy