Velký Slavkov

Spolupráce KČT Tupesy – TOM Tupesy – Velký Slavkov (Slovenská republika, okres Poprad, oblast Vysoké Tatry)

Rok 1975. Na 6 odeslaných dopisů do podtatranských škol přišel jediný stručný z Velkého Slavkova :„…. Možte prísť…. „ Tak se zrodila fantastická družba, jejíž základ byl položen První vysokohorskou expedicí v týdnu od 13. 8. – 19.8. 1975: Mikula František, Mikulová Aška, Frýza Josef, Frýzová Marie – vedoucí + 24 členů oddílu TOM. Ze slovenské strany ředitel Základní školy vo Velkom Slavkove Štefan Maník a školník Ernest Nagáth. V tomto prvním týdnu našlapali účastníci ve vysokohorském prostředí 85 km s výškovým rozdílem 9.064 metry. Zdolány byly čtyři tatranské štíty nad 2400 metrů.

V následujícím roce započala následně dlouholetá spolupráce se členy horské služby a první výstup na Gerlachovský štít (2.655 m. n. m.) absolvovalo 12 účastníků

Třetí expedice byla významná v tom, že padlo důležité rozhodnutí: založit tradici Tatranských expedic!

V osmdesátých letech se náš zájem rozšířil na oblast Belanských Tater a navíc ještě o Slovenský ráj.

Od roku 1980 byly organizovány i zimní expedice zaměřené na lyžování a běžkařskou turistiku . Dne 13.3.1980 v 11 hodin došlo nedaleko chaty kpt. Rasu v Koprové dolině k nenadálému setkání se dvěma statnými medvědy,.

Kvalitativní družební zlom nastal v roce 1981, kdy byla podepsána oficiální družba mezi KČT Tupesy a ZŠ Velký Slavkov. Patrony ze strany slavkovských se staly učitelky Ludmila Coculová a Jožina Bederková. Od této chvíle jezdily a stále jezdí i slovenské děti k nám na Moravu, do Tupes. Delegaci slovenských učitelů jsme v Tupesích přivítali v roce 1982 a v roce 1999. V současné době každoročně i se starostou obce Velký Slavkov Františkem Šarym. Naše setkání jsou významnou kulturní a společenskou akcí, která funguje nepřetrží tě 36 let a věřme, že bude pokračovat další dlouhá léta !

Nádhernou skutečností zůstává fakt, že naše spolupráce není papírová! Díky členům Horské služby ze Starého Smokovce, zejména příteli Stefanu Závackému, vystoupaly desítky Tomáků a členů KČT na nejvyšší tatranské štíty, kam nevedou žádné značené stezky, poznali vynikající horolezce např. Mišo Orolína, Jozo Fialu, Krišaka, Gálfyho a další.

Slovenské děti poznaly nejenom naši podchřibskou oblast, ale také velkou část Moravy a společně s našimi dětmi poznávaly Bulharsko i Jaderské moře v Jugoslávii.

„Dobré priatelstvo je pevný stisk rúk, Úsměv v očkách a láska v srdci, ktorá trvá po celý život!“

Fero Šary, starosta V.Slavkova

STATISTIKA :

Expedic se zúčastnilo 847 členů TOM a 765 členů KČT + ostatních. Byly prochozeny všechny značené chodníky a štíty. Byla etapově zdolána Tatranská magistrála, bylo vystou­páno 166.698 výškových metrů.

Poznali jsme 9 významných členů Horské služby, z nich nejvýznamnějšího Závackého Ste­fana z Nové Lesné.

Uskutečnili jsme: přechod Gerlachovského hřebene, Červených vrchů, Belánských Ta­ter . Přešli jsme všechna tatranská sedla včetně Prielomu a Příčného sedla. V průběhu našich expedic jsme vystoupali celkem na 35 tatranských štítů, z toho na 4 vyšší než 2600 metrů. Na Gerlachovský štít se vystoupalo celkem 6x a tento nejvyšší tatranský vrchol zdolalo celkem 62 členů TOM a KČT.. Za 36 let jsme spolupracovali se šesti řediteli Základní školy vo Velkom Slavkove.

Gálfy